[Už je jasno] Daň z nabytí nemovitých věcí bude hradit kupující

credit-squeeze-522549_1920

Daň z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitosti, hovorově ,,daň z prodeje“) bude dle zákona hradit nabyvatel (kupující). 

Srpen 2016. Ode dne 5.8.2016 začal definitivně platit zákon, kterým se mění daň z nabytí nemovitých věcí. Tento zákon je účinný od 1.11.2016 a přináší výraznou změnu v oblasti plátce daně, kterým bude automaticky nabyvatel (kupující).    

Rozhodující je datum podání návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. To znamená, že změna se bude týkat všech případů, kdy návrh byl podán 1.11.2016 a dále.

Citace části zákona:

Zákon č. 254/2016 Sb., kterým se mění zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí.

Čl. I

Zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, se mění takto:

1. V § 1 odstavec 1 zní: „(1) Poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí je nabyvatel vlastnického práva k nemovité věci.“.

Konec citace.

Zákon již nepřipouští možnost, aby se strany, tj. nabyvatel s převodcem (kupující s prodávajícím), dohodly kdo bude plátcem daně. Účetně je tedy nutné, aby plátcem daně z nabytí nemovitých věcí byl pouze nabyvatel. 

Také odpadá ručitelský závazek. To znamená, že prodávající nebude ručit za nezaplacení daně kupujícím.

Co si vláda slibuje od této změny? Především snížení nedoplatků na této dani. Je předpoklad, že kupující v dané nemovitosti bude bydlet nebo bude možné jeho jednodušší dohledání a vymáhání daně. Než u prodávajícího, který nemovitost prodal a jinou nevlastní.   

Existují i návrhy na zrušení nebo alespoň snížení této daně, protože nemovitosti kupujeme z již zdaněných peněz. Tento návrh se prozatím neujal.

Klesnou ceny nemovitostí díky této změně zákona?

Pro kupující není tato změna zákona pozitivní zprávou, ale jak zareaguje trh se uvidí. Z logiky věci vychází, že by měla klesnout cena nemovitostí o dané 4%, které kupující bude muset zaplatit. Opak je pravdou, deficit především bytů je natolik znatelný, že prodávající nebudou pravděpodobně muset cenu o zmíněné 4% snižovat.

A jak je to u nákupu nemovitosti na hypoteční úvěr, umí banka zafinancovat klientům i daň?

Banky prozatím nezveřejnily přesný postup financování daně, ale vyjádřily se, že pro klienty připravují produkt určený na financování právě daně. Nechme se tedy překvapit, o jak výhodný produkt se bude jednat. Každopádně kupujícím, kteří nemají mnoho vlastních prostředků na počáteční vklad při nákupu nemovitosti, tato změna radost neudělá.  

Na závěr bych chtěl dodat, že v rámci své realitní činnosti budu na veškeré změny administrativně včas připraven. 

Václav Růžička
Václav Růžička - majitel a zakladatel realitní kanceláře RV Reality. Svou práci miluje a věnuje ji mnoho času, obor reality a vše co sním souvisí nebere jako práci, ale jako poslání. Upřednostňuje upřímnost a férový způsob jednání.